Kalibracja alkomatu w profesjonalnym laboratorium

Czym jest kalibracja automatu? Mówiąc najprostszym językiem, kalibracja alkomatu polega na tym, żeby w trybie serwisowym ustawić go w taki sposób, aby ponownie działał poprawnie i podawał bezbłędne wyniki. Taki zabieg można wykonać wyłącznie za pomocą odpowiednich wzorców etanolu i specjalnych urządzeń, które nazywa się potocznie symulatorami wydechu.

Jak często należy kalibrować alkomat i dlaczego się rozkalibrowuje

Kalibracja alkomatów wykonywana jest zawsze podczas zakupu odpowiedniego urządzenia, ponieważ w takim sprzęcie pomiarowym niezbędna jest cykliczna kalibracja. Modele z sensorami elektrochemicznymi kalibruje się rzadziej, ponieważ wyłącznie raz na 12 miesięcy albo co 500 pomiarów. Natomiast alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi co sześć miesięcy albo po wykonaniu 200 pomiarów.

Alkomat rozkalibrowuje się, ponieważ jego serce, czyli sensor w trakcie zwykłego użytkowania zużywa się i traci swoje właściwości. Dlatego też kalibracja jest konieczna i należy ją wykonywać systematycznie, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że urządzenie wskazuje prawidłowe pomiary. Jeżeli kalibracja nie będzie wykonywana, to alkomat będzie wskazywał błędne dane, a po dłuższym czasie nieodwracalnie zostanie uszkodzony sensor i trzeba będzie kupić nowy sprzęt.

Gdzie sprawdzić działanie alkomatu i wykonać jego kalibrację

Poprawne działanie alkomatu można sprawdzić w serwisie oferującym takie urządzenia na sprzedaż. Zazwyczaj taka operacja jest bezpłatna i wykonywana w czasie kilku minut. W ten sposób będziemy mieli pewność czy możemy użytkować sprzęt, czy poddać go kalibracji, ponieważ wskazuje błędne wyniki.

Kalibrację alkomatu można wykonać w specjalnym laboratorium, które jest przystosowane do takiego celu. Wszystko musi się także odbywać na certyfikowanych urządzeniach, które mają odpowiednie wzorce alkoholu etylowego.

Każdy alkomat wymaga tego, aby go systematycznie kalibrować, czyli inaczej mówiąc poddawać adjustacji. Profesjonalną ofertę w tym zakresie można znaleźć na stronie: Bean.pl. Usługa wykonywana jest w laboratoriach serwisowych oraz w autoryzowanych serwisach partnerów. Proces kalibracji przeprowadzany jest na dokładnych urządzeniach, które zostały zaprojektowane przez amerykańską firmę Guth Labs i kanadyjską ACS. Klient ma więc pewność, że jego alkomat kalibrowany jest w profesjonalnych warunkach.

Zawsze po wykonaniu kalibracji wystawiany jest specjalny certyfikat. Dokumentacja sporządzana jest przez pracownika, który odpowiedzialny jest za ustawienie alkomatu. Na usługę wystawiana jest także 3-miesięczna gwarancja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wybieramy pościel do hotelu
Next post Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych