W porównaniu do swych kwasowych odpowiedników, akumulator litowo – jonowy może być ładowany w dowolnym momencie. Zaletą tego ogniwa jest możliwość szybkiego i efektywnego ładowania doraźnego, dzięki któremu już po 30 minutach można uzyskać wartość naładowania na poziomie 25 procent pełnej pojemności. Co ważne, proces ten nie prowadzi do zjawiska stopniowego zasiarczenia ogniwa, ani też nie powoduje powstawania niebezpiecznych gazów.
Efektywność vs cena
Faktem jest, że inwestycja w ogniwo kwasowe najmniej obciąża budżet. Biorąc pod uwagę ceny rynkowe, koszt zakupu ogniwa litowo – jonowego może być od dwóch, do nawet czterech razy wyższy. Trzeba jednak pamiętać, że ogniwa ołowiane (a także i żelowe) charakteryzują się dość niekorzystnymi parametrami rozładowywania. Owszem, liczba 1200 cykli prezentuje się dość korzystnie, ale wartość ta jest określona wyłącznie dla rozładowania na poziomie 60 procent. Jeśli poziom rozładowania spada poniżej tego progu (co w przemyśle nie jest rzadkością), to liczba cykli ulega znaczącemu ograniczeniu. Z kolei w przypadku akumulatorów litowo – jonowych liczba ta (dla rozładowania 80 procent) wynosi aż 4000! Nietrudno zatem dojść do wniosku, że wydajność energetyczna ogniw Li-ion jest znacząco większa.
Bezpieczeństwo i zastosowanie
Zaletą ogniw Li-ion jest zerowa emisja jakichkolwiek gazów. Niestety – w przypadku ogniw kwasowych – wydzielają się one w trakcie ładowania i to w bardzo dużych ilościach. Oznacza to, że ich użytkowanie w pobliżu miejsc składowania żywności staje pod dużym znakiem zapytania i często wymaga zainwestowania w wentylowaną akumulatorownię. Bateria litowo – jonowa jest znacznie bardziej odporna na wpływ niskich temperatur. Co prawda, zjawisko obniżenia jej pojemności w odniesieniu do spadku temperatury również ma miejsce, ale zachodzi ono w znacznie mniejszym stopniu, niż w akumulatorach kwasowych. Zjawisko to można w pewnym sensie wyeliminować poprzez zastosowanie zewnętrznych układów grzejnych.
Akumulatory trakcyjne Li-ion AQ-LITH – dlaczego warto
Firma Bater opracowała zupełnie nową generację trakcyjnych baterii litowo – jonowych, które dzięki zastosowaniu ogniw pryzmatycznych (żelazofosforan litu), zachowują doskonałą gęstość energii i – co ważne – wyróżniają się długim cyklem życia. Istotne z punktu widzenia operatora jest też ich bezpieczeństwo eksploatacyjne, gdyż ogniwa te nie zapalają się i nie wybuchają. Ważną zaletą baterii jest też ich niski opór wewnętrzny, który wynika z laserowego dospawania szyn zbiorczych o niskiej rezystancji.
Podsumowując, ogniwa litowo – jonowe to inwestycja w wydajność, efektywność, znacznie większą gęstość energii, a także w niskie koszty eksploatacji.