Rodzaje ołówków i ich twardość

Ołówek to od wieków używane narzędzie piśmiennicze. Pisano nim już w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz Grecji. Dziś ołówki są powszechnie wykorzystywane zarówno przez dzieci w szkołach, jak i osoby dorosłe – przez artystów oraz pracowników biurowych. Jakie są rodzaje ołówków oraz jaką może być ich twardość?

Ołówki do biura i szkoły a ich twardość

Współczesne ołówki składają się z prętów wykonanych z mieszanki grafitu oraz kaolinu. Oprawa tych narzędzi piśmienniczych jest wykonywana z drewna lub tworzywa sztucznego.

Ołówki biurowe można podzielić ze względu na twardość. Jeżeli przeważa w nich grafit, wówczas ich wkład jest miększy oraz ciemniejszy. Z kolei większa ilość użytego w procesie produkcji kaolinu sprawia, że jest on jaśniejszy oraz twardszy. Wyróżnia się:

  • ołówki twarde – które to są oznakowane dziewięciostopniową skalą oznaczoną literą „H”. Jeśli jest ona pozbawiona cyfry, to wówczas oznacza to, że ołówek jest najmiększy. Z kolei skala „H9″oznacza, że jest on najtwardszy. Twardość ołówków rośnie wraz z kolejną cyfrą. Wyróżnia się ołówki: 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H oraz H. Te narzędzia są najczęściej wykorzystywane podczas tworzenia specjalistycznych rysunków technicznych. Pozwalają one narysowanie bardzo cienkich linii oraz odpowiedniego konturu.
  • ołówki miękkie – które to są oznaczone literą B. Im większa cyfra znajduje się przy tej literze, tym ołówek posiada miększy wkład. Obecnie dostępne są na rynku ołówki miękkie o oznaczeniach: B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B. Narzędzia te są bardzo często używane przez artystów. Pozwalają one na profesjonalne rysowanie grubych linii. Doskonale nadają się do cieniowania.

Oprócz ołówków twardych i miękkich wyróżnia się również takie, które posiadają oznaczenia „F”oraz „HB”. Sprawdzają się one doskonale tworzenia prostych, amatorskich rysunków. Charakteryzuje je duża ścieralność.

Automatyczne ołówki do biura

Ołówki to powszechnie użytkowane narzędzia piśmiennicze. Ich wybór jest ogromny. Oprócz tych tradycyjnych, które to charakteryzują się drewnianą obudową dostępne są również ołówki automatyczne. Dzięki mechanicznej konstrukcji można z łatwością za pomocą kliknięcia wyciągnąć ze środka ukryty wkład, gdy jego odkryta część jest starta.

Korzystanie z automatycznych ołówków pozwala na tworzenie estetycznych zapisów. Grubość ich wkładów waha się w granicach od 0.20 mm do aż 5.60 mm. Ołówki z cienkimi wkładami są wykorzystywane do tworzenia rysunków technicznych, ze średnimi do zadań ogólnych, a najgrubsze sprawdzają się doskonale podczas szkicowania oraz tworzenia różnorodnych grafik.

Sprawdź szeroki wybór ołówków biurowych dostępnych w sklepie https://officesystem24.pl/wyszukaj/kategoria/42-olowki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czym zaimpregnować beton
Next post Dlaczego warto zdecydować się na wkłady kominkowe z zabudową