Czym zaimpregnować beton

Beton to bardzo popularny materiał budowlany. W ostatnich latach można go spotkać nie tylko na zewnątrz, ale też we wnętrzach budynku. Niezwykle modne stały się betonowe posadzki, schody, blaty czy parapety. Hitem są również ściany wyłożone płytami betonu architektonicznego. Beton okazał się więc świetnym materiałem wykończeniowym i przestał być ukrywany. Dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać. Jakie są więc najlepsze impregnaty do betonu?

Impregnacja betonu – dlaczego warto ją wykonać

Dawniej beton ukryty był pod materiałem wykończeniowym, więc nie trzeba było go już odpowiednio zabezpieczać. Obecnie często pełni funkcje dekoracyjne i jest bardziej narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego impregnacja betonu stała się bardzo istotna. Sprawdź, jakie daje korzyści:

  • umacnia strukturę betonu,
  • zapobiega ścieraniu, powstawaniu przebarwień i zanieczyszczeń,
  • chroni przed zarastaniem mchem,
  • zapobiega pyleniu,
  • zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci,
  • skraca czas czyszczenia,
  • poprawia wygląd,
  • może usunąć niewielkie niedoskonałości,
  • może poprawić lub zmienić kolor,
  • może nadać połysk.

Rozmaite środki przeznaczone do impregnowania betonu można kupić za pośrednictwem oferty https://mk-diament.pl/oferta/chemia/impregnaty/.

Impregnaty do betonu – rodzaje

Dostępne są dwie grupy preparatów do impregnacji betonu.

Impregnaty penetrujące

Do impregnatów penetrujących zalicza się przede wszystkim preparaty hydrofobizujące. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie materiału przed wchłanianiem wody. Najlepiej sprawdzają się produkty, które mają w składzie związki krzemianowe, np. krzemiany sodu lub potasu.

Impregnaty penetrujące wnikają w strukturę betonu i nie tworzą na jego powierzchni żadnej powłoki. Z reguły też nie zmieniają wyglądu materiału ani nie wpływają na jego barwę. Przed nałożeniem impregnatów hydrofobizujących zaleca się wypolerowanie betonu.

Impregnaty powłokowe

W tej grupie preparatów znajdują się produkty, które zabezpieczają przed wchłanianem brudu, poprawiają wygląd i ułatwiają czyszczenie. Takie preparaty powstały na bazie silikonu, co sprawia, że woda spływa po powierzchni, zamiast w nią wnikać.

Impregnacja betonowych posadzek – co wybrać

Moda na betonowe posadzki sprawiła, że pojawiły się preparaty przeznaczone do ich impregnacji. Są to nowoczesne preparaty, które zawierają polimery akrylowe, poliuteranowe oraz woski. Taki skład sprawia, że nie tylko zabezpieczają podłogę, ale również nadają jej właściwości antypoślizgowe. Impregnat należy nałożyć w 2-3 warstwach, a następnie wypolerować mechanicznym padem. Należy jednak pamiętać, że taki preparat nakłada ekipa specjalistów. Na rynku dostępne są również produkty do samodzielnej aplikacji. Jednak nie gwarantują tak spektakularnych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wyposażenie cukierni – jakich mebli i urządzeń potrzebujesz
Next post Rodzaje ołówków i ich twardość