Na ocenę lokalu gastronomicznego składa się wiele czynników, w tym to, w jaki sposób klient postrzega estetykę ubioru obsługi. Ubiór kelnerski jest dość zróżnicowany i zazwyczaj zależy od atmosfery panującej w lokalu. Strój kelnera, powinien podkreślać także klimat wnętrza oraz rangę i klasę restauracji.
Restauratorzy i osoby zajmujące się gastronomią doskonale zdają sobie sprawę, z tego, jak istotne jest wrażenie, jakie pozostawia obsługa za sprawą wyglądu. Różnorodność uniformów noszonych przez kelnerów i kelnerki, począwszy od tradycyjnego stroju, po fartuchy z kieszeniami, może zaskoczyć.
Czym jest, jaki ma cel i z czego składa się ubiór kelnerski?
Ubiór kelnerski to zestaw ubrań, zwykle zapewniany przez firmę, który kelnerzy noszą podczas każdej zmiany. Jest on bardzo zróżnicowany. Może składać się z białej koszuli lub charakterystycznego fartucha. Restauracje nie mają konieczności stosowania uniformu kelnerskiego. Warto go jednak posiadać, ponieważ służy wielu celom, takim jak:
- pozwala identyfikować personel
- tworzy markę
- podkreśla klimat lokalu
Gastronomia zapewnia miejsce na różnorodne style. Wśród najczęściej używanych spotkamy:
- Styl klasyczny- w jego skład zawsze wchodzi biała koszula i czarne spodnie lub spódnicę, w zależności od lokalu uzupełniany jest o kamizelkę, muchę, krawat bądź marynarkę.
- Styl swobodny- stosowany w lokalach o luźniejszej atmosferze. Często składa się koszuli z długim rękawem, chinosów, jeansów lub spódnicy.
Niezależnie od stylu, jaki wybierzesz, idealnym zwieńczeniem każdego stroju kelnerskiego jest fartuch. Doda on odrobinę stylu i funkcjonalności, a poprzez eksperymenty z nadrukami lub kolorami pozwoli spersonalizować uniform.
Jak wybrać ubiór kelnerski?
Przy wyborze ubioru kelnerskiego warto wziąć pod uwagę trzy istotne aspekty:
- Koncepcja – upewnij się, że będzie on spójny z wizją Twojej restauracji. Na przykład kawiarnia za sprawą swobodnej atmosfery może zastosować jedynie delikatny fartuch z logo. W eleganckim lokalu warto wybrać klasyczny strój kelnerski zwieńczony dodatkowo fartuchem w ciemniejszym kolorze.
- Komfort – strój kelnera powinien być funkcjonalny i wygodny, a także zoptymalizować jego pracę. Serwowanie potraw wymaga zwinności, dlatego też warto wybrać ubiór nieograniczający ruchów. Warto użyć materiałów lekkich i oddychających.
- Identyfikacja marki – stroje pracownicze są wizerunkiem Twojej firmy. Zastosuj unikalną paletę kolorów, umieść swoje logo, a nawet pomyśl o stworzeniu niestandardowego uniformu.
Jeżeli pragniesz zaopatrzyć obsługę swojej restauracji w wyjątkowy ubiór kelnerski, koniecznie odwiedź sklep kitchenista.pl, który zapewnia szeroką ofertę personalizowanych artykułów.