Korzystanie z jednorazowych baterii generuje mnóstwo odpadów oraz jest kosztowne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie akumulatorków, które posłużą znacznie dłużej od typowej baterii. Jakie są rodzaje akumulatorków? Na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Akumulatorki, baterie – najważniejsze parametry
Przed wybraniem odpowiedniego akumulatorka, warto zapoznać się z jego podstawowymi parametrami. Najważniejsze z nich to:
- pojemność,
- napięcie pracy,
- ilość cykli ładowania,
- obciążalność,
- zakres temperatur pracy.
Pojemność to jeden z najważniejszych parametrów, który podaje się w miliamperogodzinach (mAh), mówiący o maksymalnej ilości energii, która można zmagazynować w akumulatorku.
Ilość cykli ładowania to parametr mówiący o żywotności akumulatorka. Jeden pełny cykl odpowiada całkowitemu naładowaniu i rozładowaniu akumulatorka.
Baterie, akumulatorki – jakie wybrać?
Aktualnie najpopularniejsze rodzaje akumulatorków to:
- litowo-jonowe, które charakteryzuje wysoka gęstość energii, a wskaźnik samo rozładowania jest w ich przypadku bardzo niski. Od innych akumulatorów, wyróżnia je długa żywotność oraz wysokie napięcie nominalne,
- niklowo-cynkowe, które cechuje wysokie napięcie dostarczanego prądu, jednak łatwo można je przeładować,
- niklowo-kadmowe, charakteryzujące się szybkim i prostym ładowaniem oraz dużą ilością cykli ładowania,
- niklowo-metalowo-wodorkowe, które cechuje wysoka gęstość energii, a ich transport i przechowywanie są bardzo proste. Są wyjątkowo żywotne oraz przyjazne dla środowiska.
Baterie akumulatorki – na co zwrócić uwagę podczas kupna?
Zanim wybierzemy odpowiedni akumulatorek, warto zastanowić się, w jakim celu będziemy go używać. Na tej podstawie trzeba bowiem wybrać prawidłowy rozmiar urządzenia. Najczęściej spotykane akumulatorki AA wyglądają jak tradycyjne baterie stosowane na przykład w zabawkach dziecięcych czy zegarach naściennych. Akumulatorki AAA mają nieco mniejszy rozmiar i używa się ich najczęściej do zasilania pilotów czy przenośnych latarek.
Zastosowanie akumulatorków pozwoli również ustalić, które z parametrów będą dla nas odgrywały największą rolę. Jeżeli akumulatorki będą przez nas używane cały czas, ważna będzie jak największa wartość ilości cykli ładowania. Jeśli natomiast akumulatorków będziemy używać okazjonalnie, warto zwrócić uwagę na współczynnik ich samo rozładowania.
Czy trzeba ładować nowe akumulatorki?
Nowe akumulatorki już po wyjęciu z opakowania są gotowe do użycia. Nie ma więc potrzeby ich wcześniejszego ładowania.