Jakie zastosowanie ma papier pakowy

Szary papier pakowy to bardzo uniwersalny produkt, który od lat doskonale sprawdza się w wielu branżach np. w handlu, przemyśle spożywczym i motoryzacyjnym. Z powodzeniem można również po niego sięgnąć w momencie, gdy chcemy stworzyć m.in. pomysłowe prace plastyczne lub ciekawe ozdoby. Nic w tym dziwnego, ponieważ mamy do czynienia z bardzo uniwersalnym produktem o szerokim zastosowaniu.

Skąd się wziął papier pakowy?

Papier do pakowania szary, który zazwyczaj wykonywany jest w 100% z surowców wtórych ze względu na swoją strukturę, co wynika z technologii produkcji, doskonale sprawdza się w pakowaniu i jednocześnie zabezpieczaniu lekkich oraz mało gabarytowych przedmiotów podczas transportu. Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów papieru pakowego tj.:

  • papier typu Kraft,
  • papier makulaturowy,
  • papier półpergamin,
  • papier PD/SD.

Niemniej jednak patrząc na historię, przełomowym okresem dla papieru pakowego okazał się XIX wiek, gdzie to producenci i wynalazcy zarówno z Anglii, Niemiec, jak i Stanów Zjednoczonych dostrzegli potencjał drzemiący w papierze. Początkowo stosowano go, jako materiał do wytwarzania innych opakowań. Tak naprawdę przypadek sprawił, że dostrzeżono inne jego możliwości. Otóż w jednym ze sklepów zabrakło opakowań. Akurat w magazynie został jedynie papier, przez co sam sprzedawca zaproponował klientom wspomniany produkt, który miał zastąpić dotychczas stosowane opakowania. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ później sami klienci wracali do sklepu, prosząc właśnie o to, aby sprzedać im papier.

Z kolei dynamiczny rozwój światowej gospodarki na początku XX wieku okazał się bardzo szczęśliwym okresem dla przemysłu pakowniczego. Powstawało coraz więcej sklepów, przez co wzrastały także potrzeby pakownicze. Zaczęto zwracać coraz większą uwagę nie tylko na to, co kupowano, ale także na sposób, w jaki nabyty towar był pakowany. Ważne stały się zarówno aspekty estetyczne, jak i praktyczne. Od tego czasu papier do pakowania szary zyskał na dużej popularności i zaczął królować w wielu branżach, co pozostaje niezmienne do dziś.

Poznaj szerokie zastosowanie papieru pakowego

Szary papier pakowy, w którego skład wchodzi makulatura, jest produktem ekologicznym oraz przyjaznym dla środowiska naturalnego. To dzięki niemu mamy możliwość zabezpieczenia różnego rodzaju przedmiotów przed brudem i kurzem. To ekonomiczne rozwiązanie, którego cena w porównaniu do gotowych opakowań zazwyczaj jest sporo niższa, ze względu na dość wysoką odporność na rozrywanie, pozwala zagwarantować dobrą ochronę produktów w nim owiniętych. Z kolei uniwersalność sprawia, że papier do pakowania szary na co dzień wykorzystywany jest w wielu branżach np.:

  • budowlanej – do zabezpieczania powierzchni przed uszkodzeniami lub w celu wypełnienia pustych przestrzeni w opakowaniach/kartonach do transportu;
  • w halach magazynowych – do pakowania produktów przemysłowych, do tworzenia przekładek między warstwami towaru przechowywanego zarówno na regałach, jak i paletach oraz w celu przygotowania paczek do wysyłki;
  • w sklepach wędliniarskich, piekarniach i cukierniach – w tym przypadku dużo zależy od rodzaju szarego papieru pakowego tj. czy może być stosowany także w kontakcie z żywnością.

Oczywiście nie możemy zapominać o wykorzystywaniu papieru pakowego w życiu codziennym np. podczas przeprowadzki, gdy zależy nam na zabezpieczeniu wrażliwych przedmiotów, do wykonywania pomysłowych i ciekawych prac plastycznych lub ozdób oraz do wypychania bytów, aby nie straciły swojego kształtu. Tak naprawdę szary papier do pakowania ze względu na swoją wszechstronność i uniwersalność sprawdza się nie tylko w przemyśle, ale także warunkach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dlaczego warto zatrudnić firmę do sprzątania w Krakowie
Next post Do czego służą suszarnie przemysłowe