W jakich miejscach zamontować można lustro drogowe

Lustro drogowe może być bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wielu sytuacjach kierowcy uważają, że jest ono niezbędne. Lustro drogowe najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona. Warto jednak pamiętać, że montaż lustra drogowego regulują specjalne przepisy. Kiedy i gdzie można więc montować lustra drogowe? Dlaczego ich odpowiednie rozmieszczenie jest tak bardzo ważne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Lustra drogowe-co warto wiedzieć na ich temat?

Zacznijmy od małego wprowadzenia na temat luster drogowych. Są to pomoce drogowe, które ułatwiają kierowcom poruszanie się po ulicach w warunkach ograniczonej widoczności. Warto pamiętać, że wyróżnia się dwa rodzaje tych elementów bezpieczeństwa drogowego:

  • okrągłe lustro drogowe U-18a o średnicy od 500 do 900 mm,
  • prostokątne lustra drogowe U-18b dostępne w trzech wymiarach: 400 × 600 mm, 600 × 800 mm oraz 800 × 1000 mm.

Obydwa rodzaje wykonuje się z materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne przede wszystkim warunki pogodowe oraz klimatyczne. Lustro drogowe U-18a oraz U-18b bez problemu można je zamontować na słupkach o średnicy 50-60 mm.

Gdzie znajdują zastosowanie lustra drogowe?

Jak już wspomnieliśmy, lustra drogowe najczęściej umieszcza się w miejscach o podwyższonym ryzyku bezpieczeństwa, gdzie jest ograniczona widoczność. Z tego względu najczęściej montuje się je na skrzyżowaniach, łukach drogi, w ciasnych uliczkach lub okolicach przystanków. Lustra drogowe nie tylko poprawiają widoczność, ale też pomagają ocenić prędkość i odległość, w jakiej znajduje się inny pojazd. Dodatkowo ich obecność pozytywnie wpływa na postawę kierowców i zwiększa ich czujność. W efekcie lustra drogowe minimalizują ryzyko kolizji.

Warunki montażu lustra drogowego

Montaż lustra drogowego powinien odbywać się zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. W dokumentacji znajdują się informacje dotyczące parametrów technicznych, które muszą spełniać lustra, a także przykłady miejsc, w których można je umieścić. Zgodnie z przepisami lustra drogowe należy zamontować na wysokości minimum dwóch metrów od poziomu pobocza lub chodnika.

Warto również pamiętać, że lustra drogowe można montować w celach prywatnych, np. przy wyjeździe z posesji. W tym celu należy jednak złożyć wniosek do zarządu dróg właściwej jednostki administracyjnej, aby otrzymać pozwolenie. Lustra drogowe można również montować na placach budowy, czy w wielkich halach magazynowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Studia w Krakowie – jakie uczelnie i kierunki są najlepsze
Next post Jakie są rodzaje akumulatorków