Życie po zakończeniu odwyku alkoholowego

W Polsce istnieje wiele ośrodków odwykowych dla nałogu alkoholowego. Osoby uzależnione, które się tam zgłaszają, przechodzą detoks, a następnie kierowane są na indywidualne psychoterapie. Uczęszczają również na zajęcia grupowe oraz warsztaty, gdzie mogą rozwijać swe pasje i zainteresowania. Dodatkowo, ośrodek angażuje je w pracę.

Jak widać podczas leczenia odwykowego w trybie zamkniętym, alkoholik ma wypełniony cały plan dnia poprzez terapię i obowiązki. Jednak co dzieje się po upływie tych kilku miesięcy i zetknięcie chorego z dawną rzeczywistością? Jak ma on na nowo nauczyć się żyć w swym naturalnym otoczeniu, które jest przecież przepełnione pokusami?

Życie alkoholika po, zakończeniu odwyku w trybie zamkniętym

Po opuszczeniu ośrodka odwykowego chory musi dalej mieć świadomość, iż nadal jest uzależniony od alkoholu. Zatem codziennie powinien wzmacniać swą motywację do pozostawania w trzeźwości. Prowadząc normalne życie, styka się jednak z wieloma trudnościami, z którymi toczy walkę. Do tych przeszkód zaliczyć można między innymi:

  • spotykanie dawnych znajomych, z którymi chory regularnie spożywał alkohol
  • codzienne wizyty w sklepach, gdzie chory ma stałą styczność z alkoholem
  • spotkania rodzinne, podczas których toasty wznosi się przy pomocy alkoholu i namawianie do „symbolicznego” napicia się przez członków rodziny
  • trudności życia prywatnego i codziennego, z którymi chory nie potrafi sobie psychicznie poradzić

To tylko niektóre z pułapek czychających na trzeźwość chorego. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Ich rodzaj zależy od indywidualnej sytuacji chorego.

Jak alkoholik po odwyku może radzić sobie z nową sytuacją?

Przede wszystkim chory powinien skorzystać z programu psychoterapeutycznego, oferowanego przez różne poradnie leczenia uzależnień. Leczenie takie polega na tym, że chory uczęszcza na terapię w wyznaczonych terminach. Ponadto może korzystać z pomocy oferowanej przez różne grupy wsparcia, na przykład AA. Taki kontakt jest bardzo pomocny szczególne w chwilach tzw. załamania.

Gdy alkoholik nie może sobie poradzić z nieodpartą chęcią sięgnięcia po trunek, może skorzystać również z zabiegu zaszycia alkoholowego (nazywanego często mianem zastrzyk antyalkoholowy). Wywołuje on bardzo silną awersję do alkoholu, dzięki czemu chory przestaje czuć ochotę na picie nawet do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Spożywanie alkoholu – jak nie dać się uwikłać w tę pułapkę
Next post Oryginalne złączki do pneumatyki