Przytulna kuchnia – czyli jaka?

Choć nasze mieszkania nieraz mają tzw. pokój dzienny czy salon, to jednak w kuchni nieraz spędzamy więcej czasu. Czy to przez liczną rodzinę, której trzeba gotować, czy przez pasję do pieczenia, czy przez – wstyd przyznać – podjadanie, fakt jest taki, że oglądamy ją codziennie godzinami. Kojarzy się z ciepłem i nęcącymi zapachami, warto więc zadbać o jej wystrój. Co składa się na przytulność w kuchni?

Styl mebli

Meble kuchenne to podstawa. Często dopasowane do konkretnego pomieszczenia i koncepcji właściciela, tworzą atmosferę jak nic innego. Dlatego producenci płyt meblowych oferują zatrzęsienie wzorów, faktur i odcieni oklein. To jednak wciąż nie wszystko. Przeszklenia drzwiczek, ozdobne listwy na frontach, uchwyty szuflad, a nawet same blaty mogą reprezentować różne style. Jak osiągnąć miły, przytulny efekt? Zachowaj równowagę między minimalizmem a nadmiarem zdobień. Jedna skrajność będzie zbyt ascetyczna i chłodna, druga zbyt przytłaczająca.

Kolorystyka

Aby wystrój kuchni był pogodny, postaw na ciepłe i stonowane kolory: beżowy, ciemnożółty, pomarańczowy, żółtozielony, jasnobrązowy. Intensywnie czarny i śnieżnobiały są stylowe, ale zbyt zimne. Mocna czerwień i róż, chłodna zieleń, granat i błękit są piękne na stylizacjach odzieżowych, ale niekoniecznie tworzą domową atmosferę. Najważniejsze to, naturalnie, dobrać kolory pod siebie. Wsłuchaj się w swoją intuicję i spokojnie przemyśl swoje wybory, bo będą miały długotrwałe skutki.

Pragmatyzm

Kuchnia może wyglądać jak milion dolarów, tylko co z tego, jeśli praca w niej jest frustrująca? Spośród pomieszczeń w przeciętnym domu to właśnie ona najbardziej przypomina pracownię. Zaś miejsca pracy projektuje się przede wszystkim dla wydajności. Dobrze ustawione meble kuchenne, lodówka, piekarnik, płyta grzewcza i zlew to podstawa. Często używane sztućce, garnki i zastawa stołowa powinny być zawsze pod ręką. W razie poplamienia lub wykipienia warto szybko dostać się do ścierki i ręczniczków papierowych – inaczej trzeba będzie męczyć się przy pucowaniu kuchenki lub drzwiczek.

Rośliny

Nie każdemu przypada do gustu otaczanie się zielenią. W końcu trzeba dbać o nią bardziej niż o sztuczne ozdoby. Nic tak jednak nie tchnie życia we wnętrze, niż właśnie żywe, zielone kwiaty. Można tu połączyć podejście estetyczne z praktycznym dzięki małej uprawie ziół. Mięta, bazylia, tymianek, szczypiorek, melisa i inne pięknie wyglądają w doniczkach i dodają aromatu Twoim potrawom.

Tak jak każdy dom, każda kuchnia jest unikalna. Wystrój to nie tylko duże sprzęty, ale też mnóstwo szczegółów, które zdobywa się przez lata. Najważniejsze to urządzić wystrój pasujący do domowników. Komentarze gości i przemijające mody mogą się przydać, ale to gospodarze mają się tam czuć dobrze, nikt inny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jakie obrzeża trawnikowe są najlepsze do ogrodu
Next post Jakie grzejniki do suszarni?