Jak przygotować się do wycieczki po Śląsku

Wycieczkę po Śląsku warto rozpocząć przede wszystkim od planowania trasy podróży. Śląsk to przecież idealne miejsce dla pasjonatów turystyki, przemysłu, zabytków i wielu innych branż. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak się przemieszczać po Śląsku?

Jeśli wycieczka po Śląsku, to najlepiej koleją. Fakt ten potwierdzą nie tylko pasjonaci tego środka transportu, ale też wszyscy ci, którym na sercu leży czyste środowisko. Poza tym tylko kolej (poza własnym samochodem) umożliwia szybkie poruszanie się po całym, liczącym aż 12 333 km2 województwie. Wystarczą zaledwie 4 godziny, by przemieścić się pomiędzy Częstochową a Żywcem, a nawet, by dojechać do przejścia granicznego w Zwardoniu.

Zaplecze rzecz święta

Skoro już jedziemy koleją, to koniecznie trzeba mieć przy sobie solidną dawkę energii. Mowa tu oczywiście o powerbanku. Niestety, w wielu śląskich pociągach napięcie 230 V wciąż nie jest ogólnodostępne. Działające gniazdko można znaleźć m.in. w składach jadących w stronę Wisły, Raciborze i (zwykle) Częstochowy. Baterię smartfonu lub laptopa można też naładować w pociągach IC, ale te nie dojadą do wielu małych i urokliwych stacji. Bardzo pomocny może też okazać się plecak z przekąskami, karta pamięci i pojemny termos z ulubionym napojem.

Co warto zobaczyć?

Wycieczka po Śląsku powinna trwać co najmniej 3 – 4 dni. Co warto wtedy zobaczyć?

  • Dzień pierwszy wycieczki można poświęcić na zwiedzanie tutejszych zabytków. Ruda Śląska, Katowice (a zwłaszcza Nikiszowiec), Gliwice i Bielsko-Biała, to miasta, w których nie brakuje zabytkowych kamienic i innych, postindustrialnych budynków.
  • Dzień drugi to kultura. Warto wtedy wybrać się do kina, teatru lub opery. Można też wybrać się nieco dalej, odwiedzając Częstochowę, Lubliniec, a także Rybnik, w którym znajduje się przepiękny Teatr Ziemi Rybnickiej.
  • Dzień trzeci to rekreacja i wypoczynek. Warto wtedy zobaczyć Wisłę lub Żywiec, Bielsko-Białą, a także wybrać się malowniczym szlakiem kolejowym do Zwardonia.
  • Dzień czwarty można poświęcić na wizytę w sercu Śląska, czyli Katowicach. Jest tu tyle atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie nocować?

Wybierając odpowiedni hotel na Śląsku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego położenie. Ogrodzieniec to miejsce, z którego wszędzie jest blisko (miasteczko znajduje się blisko Łaz) i jednocześnie zapewnia niczym niezmącone obcowanie z przyrodą. To także miejsce, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Wszak tutejszy zamek jest znany w całej Polsce.

Kilkudniowa wycieczka objazdowa po Śląsku może i jest wymagająca, ale pamiętajmy, że elegancki hotel na Śląsku zawsze zapewni optymalne warunki wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kursy dla pracowników oświaty – co dają
Next post Gięcie rur — jak to robić