LOADING

Jak poprawnie obliczyć powierzchnię użytkową nieruchomości

Jak poprawnie obliczyć powierzchnię użytkową nieruchomości

by Mati 13 lipca, 2021

Co kryje się pod pojęciem „powierzchni użytkowej nieruchomości”? Jak ją obliczyć? Po co się ją liczy? Jaki ma wpływ, na zamieszkanie oraz pieniądze związane z kupnem, czy budową domu?

Powierzchnia użytkowa

W skład powierzchni użytkowej, zgodnie z definicją wchodzi każde pomieszczenie lokalu. Czyli każdy pokój, kuchnia, przedpokój, łazienka, spiżarnia, korytarz, garderoba itd. itp., które ma znajdować się pod danym adresem i ma być użytkową powierzchnią dla właścicieli. Dokonuje się obliczenia powierzchni lokalu ze względów podatkowych, albo kiedy chcemy potwierdzić wymiary przy odbiorze mieszkania. Warto wtedy sprawdzić najnowsze ustawy i normy, które zapisane są w ustawach dotyczących ochrony praw lokatorów, oraz w kodeksie cywilnym z dnia 21.06.2001 r.

Jak należy dokonać pomiaru zgodnie z normami

  • pomiar musi być dokonany w stanie wykończonych ścian oraz podłogi,
  • do pomiaru nie wliczamy tarasów, balkonów, schowków, antresol, zabudowanych szaf, piwnic z przeznaczeniem na przechowywanie opału, czy strychów,
  • może zdarzyć się, że pomiar lokalu będzie wykonany na zasadach tzw. powierzchni wewnętrznej lokalu. W takich sytuacjach dolicza się powierzchnię np. antresoli i stąd mogą wyjść różnice,
  • ważne jest sprawdzić jaka norma liczenia zawarta jest w umowie i zgodnie z nią pilnować powierzchni,
  • pamiętajmy, że powierzchnia liczona przy skosach zmniejsza metraż lokalu,tym samym obniża koszty nie tylko za metr kwadratowy przy wycenie, ale również późniejsze podatki itd. itp. 

Jeżeli zatem korzystamy z internetowych ofert zawieszanych na portalach internetowych jak np. kazo.pl to z pewnością możemy wysłać zapytanie do sprzedającego jakie normy zostały zastosowane w przeliczeniu metrażu. Warto dowiedzieć się wcześniej szczegółów, gdyż możemy zaoszczędzić sobie dodatkowej jazdy i podróży. Może się okazać, że pomimo wielu ofert które na pierwszy rzut oka wydają się nam atrakcyjne, że dokładne wymiary są podane w innej normie, a to automatem może nas przekonać do rezygnacji z oglądania lokalu.

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *