Co kryje się pod pojęciem „powierzchni użytkowej nieruchomości”? Jak ją obliczyć? Po co się ją liczy? Jaki ma wpływ, na zamieszkanie oraz pieniądze związane z kupnem, czy budową domu?
Powierzchnia użytkowa
W skład powierzchni użytkowej, zgodnie z definicją wchodzi każde pomieszczenie lokalu. Czyli każdy pokój, kuchnia, przedpokój, łazienka, spiżarnia, korytarz, garderoba itd. itp., które ma znajdować się pod danym adresem i ma być użytkową powierzchnią dla właścicieli. Dokonuje się obliczenia powierzchni lokalu ze względów podatkowych, albo kiedy chcemy potwierdzić wymiary przy odbiorze mieszkania. Warto wtedy sprawdzić najnowsze ustawy i normy, które zapisane są w ustawach dotyczących ochrony praw lokatorów, oraz w kodeksie cywilnym z dnia 21.06.2001 r.
Jak należy dokonać pomiaru zgodnie z normami
- pomiar musi być dokonany w stanie wykończonych ścian oraz podłogi,
- do pomiaru nie wliczamy tarasów, balkonów, schowków, antresol, zabudowanych szaf, piwnic z przeznaczeniem na przechowywanie opału, czy strychów,
- może zdarzyć się, że pomiar lokalu będzie wykonany na zasadach tzw. powierzchni wewnętrznej lokalu. W takich sytuacjach dolicza się powierzchnię np. antresoli i stąd mogą wyjść różnice,
- ważne jest sprawdzić jaka norma liczenia zawarta jest w umowie i zgodnie z nią pilnować powierzchni,
- pamiętajmy, że powierzchnia liczona przy skosach zmniejsza metraż lokalu,tym samym obniża koszty nie tylko za metr kwadratowy przy wycenie, ale również późniejsze podatki itd. itp.
Jeżeli zatem korzystamy z internetowych ofert zawieszanych na portalach internetowych jak np. kazo.pl to z pewnością możemy wysłać zapytanie do sprzedającego jakie normy zostały zastosowane w przeliczeniu metrażu. Warto dowiedzieć się wcześniej szczegółów, gdyż możemy zaoszczędzić sobie dodatkowej jazdy i podróży. Może się okazać, że pomimo wielu ofert które na pierwszy rzut oka wydają się nam atrakcyjne, że dokładne wymiary są podane w innej normie, a to automatem może nas przekonać do rezygnacji z oglądania lokalu.