W przemyśle wykorzystuje się różnorodne technologie pozwalające na uzyskiwanie odpowiednich kształtów, wymiarów czy właściwości obrabianych elementów. Jedną z najpopularniejszych metod pozwalających na formowanie metalowych rur i profili jest gięcie rur, które coraz częściej stosowane jest w przemyśle metalowym. Sprawdź, jak wygląda proces gięcia rur oraz gdzie znajduje on swoje zastosowanie!
Czym jest gięcie rur i profili?
Gięcie rur i profili to metoda obróbki mechanicznej polegająca na nadawaniu elementom metalowym wymaganego kształtu przestrzennego poprzez zmianę jego krzywizn. Technologia ta stanowi złożony proces, który wymaga umiejętności i doświadczenia, a jego realizacja może przebiegać zarówno manualnie, jak i przy pomocy specjalistycznych urządzeń, jakimi są giętarki do rur.
Gięcie rur – jak wygląda ten proces?
Gięcie rur opiera się na rozciąganiu wybranych włókien materiału przy jednoczesnym ściskaniu innych, co pozwala na zmianę krzywizn obrabianych elementu. Proces ten może wydać się nieskomplikowaną i niewymagającą technologią, jednak nic bardziej mylnego – gięcie rur i profili często polega, bowiem na produkcji niestandardowych, skompilowanych struktur przestrzennych, których wykonanie wymaga doświadczenia oraz zastosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Specjaliści chcący zapewnić realizację wysokiej jakości procesu, stawiają na giętarki do rur, takie jak:
- Giętarki prasowe
Giętarki prasowe to proste rozwiązanie konstrukcyjne, w którym na stale roboczym umieszczane są stacjonarne matryce – przy pomocy prasy hydraulicznej dociskane są do nich rury lub profile, co pozwala na uzyskanie ich pożądanego kształtu. Giętarki prasowe to sposób na szybkie i sprawne odkształcenie rur, w których dopuszczalne są niewielkie odkształcenia.
- Giętarki rolkowe
Konstrukcja giętarek rolkowych opiera się na wykorzystaniu 3 lub 4 rolek, przez które przechodzi rura, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Zastosowanie giętarek rolkowych pozwala na szybkie i łatwe, a jednocześnie niezwykle precyzyjne uzyskanie zróżnicowanych promieni gięcia. Jednak giętarki rolkowe wykorzystywane są jedynie do uzyskiwania dużych promieni gięcia.
- Giętarki matrycowe (beztrzpieniowe)
Giętarki matrycowe to najpopularniejsza metoda wykorzystywana podczas kształtowania rur, która opiera się na wykorzystaniu matrycy zaciskowej, matrycy dociskowej i matrycy promieniowej – chwytają one, a następnie formują rurę podczas realizacji procesu gięcia. Zdecydowanie się na giętarkę matrycową gwarantuje wygodne, powtarzalne i precyzyjne przeprowadzanie procesu gięcia rur.
- Giętarki trzpieniowe
Giętarki trzpieniowe to urządzenie przeznaczone są do precyzyjnego formowania rur i profili. Ich wykorzystywanie wiąże się jednak ze znacznie większymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku giętarek beztrzpieniowych.
- Giętarki CNC I NC
Współcześnie, wiele giętarek do rur wyposażonych jest w systemy CNC lub NC, których zastosowanie umożliwia automatyzację procesu gięcia, a także niezwykle precyzyjne i powtarzalne kształtowanie wyrobów.
Mnogość dostępnych rozwiązań, sprawia, że giętarki do rur wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu, a ich zastosowane pozwala na usprawnienie realizowanych procesów oraz uzyskiwanie elementów o wysokiej dokładności wykonania spełniających oczekiwania inżynierów, konstruktorów czy klientów.
Giętarki do rur i ich zastosowanie w przemyśle
Gięcie rur i profili to wszechstronny proces, który ma istotne znaczenie dla wielu procesów realizowanych w przemyśle. Przekłada się to na szeroki zakres zastosowań specjalistycznych urządzeń, jakimi są giętarki do rur. Wykorzystywane są one bowiem w niemal wszystkich branżach – lotnictwie, transporcie, rolnictwie, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle stoczniowym czy kosmonautyce.