Do czego służą suszarnie przemysłowe

Suszarnie przemysłowe to nieodłączny element infrastruktury w wielu przedsiębiorstwach z różnych branż. Są one używane na przykład w tak różnorodnych sektorach jak przemysł spożywczy, rolniczy, farmaceutyczny, chemiczny czy nawet odzieżowy (tekstylny) oraz wszędzie tam, gdzie niezbędnym etapem produkcji wyrobów jest ich suszenie, tzn. usuwanie wilgoci z przetwarzanego materiału/surowca). To właśnie dlatego suszarnie przemysłowe są czasem niedocenianym, ale w rzeczywistości niezbędnym elementem działalności prowadzonej przez te przedsiębiorstwa.

Suszarnia przemysłowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Suszarnia przemysłowa to instalacja, która jest używana w celu przeprowadzenia procesu suszenia wybranych substancji na skalę przemysłową (masową). Dzięki jej działaniu możliwe jest usunięcie nadmiaru wilgoci znajdującej się w takich materiałach/przedmiotach jak na przykład:

 • żywność,
 • drewno,
 • preparaty chemiczne,
 • produkty zbożowe,
 • biomasa,
 • minerały.

Dlaczego suszarnie przemysłowe są takie ważne?

Suszarnie przemysłowe są niezbędne, jeśli chodzi o utrzymanie wyrobów w dobrym stanie. Widać to choćby na przykładzie przemysłu spożywczego, ponieważ suszenie jest ważne w przypadku takich artykułów spożywczych jak między innymi:

 • owoce,
 • przyprawy,
 • orzechy,
 • płatki zbożowe,
 • mięso.

Prawidłowo przeprowadzony proces suszenia żywności pozwala na przedłużenie okresu żywotności produktów spożywczych, zapobiegając rozwojowi bakterii czy pleśni. Jeśli dodamy do tego fakt, że suszenie pomaga w zachowaniu smaku i wartości odżywczych żywności, możemy przekonać się, jak ważne są suszarnie przemysłowe.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi np. o wspomniane preparaty kosmetyczne, produkty farmaceutyczne itp. – dzięki suszeniu możliwe jest zachowanie ich właściwości chemicznych oraz wydłużenie żywotności.

Taki stan rzeczy sprawia, że dobrej jakości, profesjonalne suszarnie przemysłowe to cenna inwestycja w rozwój przedsiębiorstw z różnych branż.

Komory suszarnicze SECOVENT

Przemysłowe suszarnie to dość obszerna kategoria – w jej skład wchodzą instalację różniące się między sobą pod kątem rozmiarów, powierzchni, sposobu wykorzystania czy rodzaju wyrobów, które można obrobić z ich użyciem. Przykładem takiego rozwiązania jest komora suszarnicza SECOVENT (znaleźć ją można w ofercie: https://www.ventech.pl/), czyli instalacja typu szkieletowego, która składa się ze słupów, profilów aluminiowych oraz paneli. W celu zwiększenia efektywności procesu suszenia ściany tego typu konstrukcji są wypełniane mineralną wełną niepalną – dodatkowo uszczelnia się ją silikonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jakie zastosowanie ma papier pakowy
Next post Atrakcje na Mazurach: co warto zobaczyć